215 milionów złotych w postaci pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych oferuje w tym roku Dolnośląski Fundusz Rozwoju mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom. Zainteresowanie jest duże. Przedsiębiorcy tylko w tym roku złożyli 271 wniosków pożyczkowych na kwotę 114 milionów złotych.
Dolnośląski Fundusz Rozwoju to wyspecjalizowana instytucja finansowa, która została powołana przez samorząd województwa. Fundusz istnieje od 2012 r., gdy powstała spółka pośrednicząca w udzielaniu pożyczek dla MŚP w ramach unijnego programu „Jeremie”. Skorzystało z niego prawie 6 tys. dolnośląskich przedsiębiorców. W sumie wygenerowano akcji kredytowej o wartości 824 mln zł. O środki ubiegały się firmy z branży przetwórczej, budowlanej i handlowej. W 2016 r. zarząd województwa zdecydował o kontynuowaniu wsparcia przedsiębiorstw za pomocą zwrotnych instrumentów finansowych.
-Dolnośląska gospodarka jest stabilna i dobrze się rozwija, ale zależy nam na jej nieustannym wspieraniu wszędzie tam, gdzie tylko możemy pomóc. Wiele osób ma dobre pomysły, ale często brakuje im kapitału na rozwój. Dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. Jego celem nie jest zarabianie. Chcemy rozwijać małe przedsiębiorstwa, chcemy by coraz więcej osób realizowało swój pomysł na biznes. Kapitał to klucz. I my ten kapitał oferujemy przedsiębiorcom – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
-Nasza misja? Przekształcać mikro w małe, małe w średnie, średnie przedsiębiorstwa w duże. To oczywiście w wielkim skrócie – tłumaczy Marek Ignor, prezes DFR, który od lat dostrzega konieczność wspierania takich podmiotów gospodarczych. – 96 proc. polskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego proponujemy im pożyczki, gwarancje, poręczenia oraz instrumenty kapitałowe i quasi kapitałowe. Z niskim oprocentowaniem i, co bardzo ważne, bez dodatkowych kosztów.
Pierwszy produkt finansowy DFR to Regionalna Pożyczka Hipoteczna. Przedsiębiorstwo może pożyczyć do 1.500.000 złotych, na zakup nieruchomości na Dolnym Śląsku w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Maksymalny okres spłaty wynosi 15 lat, a oprocentowanie: od 2,85 proc. Na ten rodzaj wsparcia przeznaczono 80 milionów złotych. Dużą Regionalną Pożyczkę Inwestycyjną można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne oznaczające ponoszenie nakładów na aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (za wyjątkiem zakupu nieruchomości). Górna granica pożyczki wynosi 1.500.000 złotych. Należy ją spłacić w ciągu 5 lat, a jej oprocentowanie wynosi od 2,85 proc. W ramach tego wsparcia małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w tym roku liczyć na 50 milionów złotych.
Z Regionalnej Pożyczki Obrotowej przedsiębiorcy mogą pokrywać wydatki bieżące (z wyłączeniem nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne). Maksymalna kwota tej pożyczki to 500.000 złotych, okres spłaty: do 3 lat, a oprocentowanie: od 2,85 proc. Ogólna kwota zarezerwowana na Regionalną Pożyczkę obrotową wynosi 40 milionów złotych.
Największym zainteresowaniem cieszy się Regionalna Pożyczka Hipoteczna. Pośrednicy finansowi współpracujący z DFR przyjęli 127 wniosków dotyczących RPH na kwotę 56 milionów złotych. Przedsiębiorcy złożyli też 111 wniosków na Regionalną Pożyczkę Obrotową (27 milionów złotych). Z danych DFR wynika także, że interesującą propozycją jest Duża Regionalna Pożyczka Inwestycyjna. 33 dolnośląskie firmy z sektora MŚP ubiegają się w tym przypadku o 30,5 miliona złotych.
Pożyczki są udzielane poprzez regionalnych pośredników finansowych, z którymi fundusz podpisał umowy (informacje o nich są na stronie www.dfr.org.pl). To instytucje, które od lat zajmują się wspieraniem MŚP i dobrze znają specyfikę tego sektora. Mają siedziby w dawnych miastach wojewódzkich Dolnego Śląska i niektórych powiatowych, co daje przedsiębiorcom możliwość szybkiego uzyskania informacji i pomocy. Ważna jest przyjazna procedura. Jak działa Fundusz? Pożyczkami zarabia na kolejne inwestycje.
– DFR nie zarabia na MŚP, ale im pomaga. Dlatego stawki oprocentowania pożyczek nie są śrubowane, nie ma żadnych ukrytych kosztów, a wszystkie pieniądze, które do funduszu wracają, są ponownie inwestowane. W porównaniu z ofertą banków nie ma np. opłaty wstępnej i nie płaci się np. za niewykorzystany limit – wyjaśnia Waldemar Chudziak, rzecznik DFR.
I to wcale nie koniec. Dolnośląski Fundusz Rozwoju inwestuje kapitał w ramach projektu DFR Inwestycyjny. To oferta dla startupów i firm o wysokim potencjale wzrostu. Może to być finansowanie kapitałowe, dłużne lub mieszane. Maksymalna kwota inwestycji wynosi 5 mln zł. Wsparcie zależy od sytuacji firmy, jej specyfiki i preferencji właściciela. DFR może udzielić pożyczki, wykupić wyemitowane obligacje lub nawet udziały w przedsiębiorstwie. Celem funduszu nie jest jednak przejmowanie firm. Chodzi o pomoc w rozwoju początkującego przedsiębiorstwa, np. przy tworzeniu biznesplanu.