Przedsiębiorcy, którzy dopiero mają pomysł na biznes albo pracują nad stworzeniem nowego produktu lub usługi, mogą skorzystać z oferty DFR Inwestycyjny. DFRI pomoże również firmom, znajdującym się w fazie rozwoju lub wczesnej ekspansji.
Powstanie DFR Inwestycyjny wpisuje się w strategię działania Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju (DFR), który jako wyspecjalizowana instytucja finansowa realizuje strategiczne dla Dolnego Śląska zadanie zbudowania wieloletniego systemu finansowania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
– Fundusz w praktyce ma za zadanie organizować programy wsparcia dla dolnośląskich firm w oparciu o finansowe instrumenty zwrotne, takie jak pożyczki, gwarancje, poręczenia, instrumenty quasi-kapitałowe i kapitałowe – mówi Marek Ignor, prezes DFR.
Dolnośląski Fundusz Rozwoju, jako spółka należąca w pełni do samorządu województwa, w ramach swojego zadania dysponuje kapitałem w wysokości 250 mln zł. Największa część tych środków jest przekazywana przedsiębiorstwom w ramach instrumentów dłużnych, ale przewidziano również wsparcie dla start-upów i firm z potencjałem rozwojowym. W ramach tego działania, DFR Inwestycyjny może obejmować udziały lub akcje przedsiębiorstwa, przewidziano również finansowanie mieszane, w tym m.in. dostarczanie kapitału poprzez zakup obligacji, pożyczkę, gwarancję, itp.
– Każda zainwestowana złotówka, która powraca do funduszu, jest ponownie inwestowana w rozwój dolnośląskiej gospodarki i tym samym ma tworzyć swoiste perpetuum mobile dla regionalnego rynku gospodarczego – wyjaśnia Waldemar Chudziak – rzecznik DFR.
Poszukiwanie niestandardowych pomysłów na biznes, jest jednym z podstawowych wyzwań każdej gospodarki. W Europie i na świecie istnieje wiele funduszy publicznych i prywatnych inwestujących w ciekawe pomysły. Niewątpliwie Polska powinna prowadzić aktywną politykę gospodarczą, wspierającą rodzimy biznes i przedsięwzięcia z obszaru B+R, aby ustrzec się przed tzw. pułapką średniego wzrostu. W związku z tym, Dolnośląski Fundusz Rozwoju powołał DFR Inwestycyjny, który jest naturalną odpowiedzią na te wyzwania.
DFR Inwestycyjny pełni rolę profesjonalnego funduszu inwestycyjnego, nie udziela grantów, a inwestuje. Na inwestycje w start-upy i projekty o dużym potencjale wzrostu w tym roku Fundusz przeznaczył w ramach pilotażu 25 milionów złotych. Maksymalna kwota jednostkowej inwestycji wynosi 5 mln zł w standardowym, 3-5-letnim horyzoncie czasowym.
DFRI finansuje przedsięwzięcia o różnym stopniu realizacji. Szanse na finansowanie mają zarówno „młode” projekty jak również znajdujące się w fazie rozwoju lub wczesnej ekspansji.
DFRI może inwestować w firmy w fazie zalążkowej, gdy przedsiębiorstwo ma już zakończone badania rynkowe, analizy, biznes plan i zespół, ale nie ma jeszcze produktu czy usługi. W tej fazie finansowanie ma na celu zakończenie procesu tworzenia produktu czy usługi i pierwsze działania marketingowe.
Na wsparcie mogą liczyć też firmy w fazie rozruchu (start-up), która obejmuje okres od rejestracji spółki do pozyskania pierwszych klientów. W tej fazie rozwoju przedsiębiorstwo zazwyczaj ma już produkt, który jest gotowy do wejścia na rynek. Finansowanie ma zainicjować produkcję i sprzedaż produktu czy usługi na skalę masową.
O współpracy z DFRI mogą myśleć także przedsiębiorcy, których firmy są w fazie ekspansji (later stage). Przedsiębiorstwo już sprzedaje swoje produkty i usługi oraz musi pozyskać kapitał pracujący w celu np. finansowania zakupu zapasów, produktów, ich wytworzenia oraz finansowania sprzedaży.
Co zyskuje przedsiębiorca? Przede wszystkim kapitał na rozwój swojego pomysłu, a ponadto otrzymuje wsparcie niefinansowe.
– DFRI zapewnia pomoc menedżerską, dostęp do wiedzy eksperckiej i branżowej. Konkurencja na rynku jest duża, a nowe firmy przeważnie nie mają kompetencji by efektywnie komercjalizować swój projekt, zwłaszcza na jego wstępnym etapie. I tutaj zaczyna się nasza rola. Nie ingerujemy w merytoryczna część przedsięwzięcia. Pomysłodawca jest i będzie właścicielem pomysłu, a rolą DFRI jest dostarczenie kapitału i ewentualne wsparcie w zakresie brakujących kompetencji biznesowych – mówi Marek Ignor, prezes DFR.
DFRI w swojej strategii działania nie zamyka się na określone branże, nie ma również ograniczeń dotyczących fazy w jakiej znajduje się przedsięwzięcie oraz jest otwarty na dobór form i wielkości finasowania.
– Można powiedzieć, że „szyjemy garnitur na miarę” – tłumaczy Waldemar Chudziak, rzecznik Funduszu.
Ważnym elementem tego typu działania jest również współpraca nauki i biznesu. DFR prowadzi aktywną politykę w tym zakresie. Wiele pomysłów, które są aktualnie analizowane, pochodzi ze środowiska naukowego. Naukowcy i studenci, próbują komercjalizować swoje pomysły i chcą zakładać własne firmy. Niestety nie mają wystarczającego kapitału oraz brakuje im know-how w prowadzeniu biznesu. Duże fundusze, które działają na rynku, nie są zainteresowane tak małymi inwestycjami. Inwestycje seedowe i start-up są poza ich dolną granica inwestowania, natomiast DFR Inwestycyjny ma wypełnić tę lukę.
– Aktualnie DFRI w pipeline ma już ponad 30 projektów i wpływają kolejne – informuje Marek Ignor. – Do końca tego roku planujemy zainwestować w 3-6 przedsiębiorstw.
Wniesienie kapitału inwestora ma jeszcze jeden wymiar: wpływa korzystnie na wizerunek wspieranej firmy. Dla podmiotów zewnętrznych jest to sygnał, iż warto w nią inwestować. I tu ważna jest geneza DFRI, ponieważ jest to projekt realizowany w ramach struktur publicznych.
Podsumowując, istnieje wiele firm, którym ścieżka rozwoju oparta o finansowanie kapitałowe dodała wiatru w skrzydła i pomogła w narodzinach prawdziwego giganta. Do spółek, które skorzystały z tej formy finansowania, zaliczyć można Amazon.com, Facebook, czy Google. Bez wsparcia ze strony prywatnych inwestorów oraz funduszy inwestycyjnych założycielom tych globalnych marek ciężko byłoby przekształcić swoje nowatorskie pomysły w biznes.