W dniach 15-16 marca 2024 roku BZB UAS wspólnie z Regionalnym Centrum Rozwoju i Edukacji zorganizowało innowacyjne wydarzenie zatytułowane “Dronowa Dolina”. Spotkanie, które odbyło się w Lubińskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, było pierwszym wydarzeniem o takim charakterze w Polsce, skupiającą entuzjastów i ekspertów z dziedziny bezzałogowych systemów latających.
Program wydarzenia zawierał trzy równocześnie prowadzone części: konferencję branżową, hackaton oraz zawody FPV. Konferencja zgromadziła specjalistów z różnych sektorów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami w panelach dyskusyjnych oraz sesjach networkingowych, omawiając między innymi wykorzystanie dronów w przemyśle, edukacji, regulacjach prawnych oraz służbach mundurowych.
Podczas pierwszego dnia odbyły się cztery panele dyskusyjne, które obejmowały:
1.Przemysł– gdzie omawiano zastosowanie dronów i sztucznej inteligencji w sektorze przemysłowym, z udziałem przedstawicieli m.in. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i firm takich jak ORANGE S.A.
2.Edukacja – dyskutowano o wykorzystaniu dronów w nauczaniu i przyszłości edukacyjnych metod, z udziałem dyrektorów szkół i przedstawicieli uczelni wyższych.
3.Prawo lotnicze– przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej poruszali tematy związane z regulacjami prawnymi w kontekście dynamicznie rozwijającej się branży dronów.
4.Służby mundurowe– dyskusja skupiła się na wykorzystaniu dronów przez jednostki policyjne i strażackie, przedstawiając realia i wyzwania codziennej pracy tych służb.
Drugiego dnia skupiono się na szczególnym panelu dyskusyjnym dotyczącym wpływu technologii open source na świat dronów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Panel ten przyciągnął specjalistów, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat korzyści i potencjalnych ryzyk związanych z wykorzystaniem open source w tej branży.
Hackaton, z kolei, przyciągnął 15 kreatywnych umysłów, które przez 26 godzin nieustannie rywalizowały w projektowaniu, budowaniu i programowaniu dronów. Konkurencja była zacięta, a 3 najlepsze zespoły miały szansę na zdobycie nagród z puli 15 000 zł.
Podczas Hackatonu uczestnicy realizowali 3 scenariusze:
- Mayday, mayday, mayday – wyobraźcie sobie sytuację, że dron wleciał na tor kolizyjny samolotu pasażerskiego podchodzącego do lądowania we Wrocławiu, uczestnicy musieli włamać się do drona i przejąć nad nim kontrolę – wygrały 2 drużyny: KLIK (drużyna Błażeja Bałczuna) oraz Zimne Dronie (drużyna Tomasza Woronieckiego)
- Madonna na wybiegu – projektowanie, budowa drona, lutowanie, drukarki 3D z tych rzeczy korzystali uczestnicy, aby zbudować drona. Najważniejsze parametry to waga i czas składania. Oczywiście maszyna musiała bezpiecznie latać. Scenariusz wykonały 2 drużyny. Zwyciężyła drużyna KLIK.
- Kurza stopa – wykorzystanie sztucznej inteligencji AI do sterowania dronem w locie na podstawie obrazu – tak wyglądało ostatnie zadanie. Ten scenariusz wykonała tylko jedna drużyna KLIK.
Dodatkowo, Dronowa Dolina była gospodarzem emocjonujących zawodów FPV, w których uczestniczyli zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i profesjonaliści, rywalizując w dynamicznych wyścigach dronów z perspektywy pierwszej osoby.
Pierwsze Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych:
- Bartosz Wyrzykowski ZS nr 1 w Lubinie
- Gracjan Demkiw ZS nr 1 w Lubinie
- Ernest Portaszkiewicz ZSTO w Krotoszynie
Mistrzostwa Polski Whoop of Poland:
- Marcin Bator
- Robert Stopiński
- Marek Ruszczyk
Organizatorzy wyrazili swoje zadowolenie z przebiegu wydarzenia i zapowiedzieli kolejną edycję w przyszłym roku, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwijanie społeczności zainteresowanej technologią dronów i jej zastosowaniami. Cieszymy się, że mogliśmy być partnerem wydarzenia i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję “Dronowej Doliny”!