DOBRA KONIUNKTURA
Wśród właścicieli mikro i małych firm po raz pierwszy od ośmiu lat prym wiodą optymiści – takie są wyniki badań zawartych w raporcie przygotowywanym przez Bank Pekao S.A. Zdecydowanie lepsze nastroje wśród przedsiębiorców odnotowano również w województwie dolnośląskim. Przedsiębiorców regionu wyróżnia ponadprzeciętna gotowość do finansowania inwestycji przez leasing.
Ogólny Wskaźnik Koniunktury (głównego miernika nastroju przedsiębiorców będącego wynikiem raportu) w województwie dolnośląskim (100,2 pkt.) nie odbiegał istotnie od średniej wartości wskaźnika w kraju (100,8 pkt.) i był najwyższy od ośmiu lat. Dolnośląscy przedsiębiorcy patrzą też optymistycznie w przyszły rok: w badaniu Ogólny Wskaźnik Koniunktury wyniósł 101,4 pkt. (dla całej Polski 102,2 pkt.)
– Wskaźnik koniunktury mikro i małych firm w woj. dolnośląskim osiągnął rekordowe 100,2 punktu w 2017 roku. W porównaniu do ubiegłorocznego badania przedsiębiorcy lepiej ocenili niemal wszystkie badane obszary, z czego najbardziej wzrosła ocena sytuacji gospodarczej, ale także sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Pomimo napięć na rynku pracy, związanych między innymi ze wzrostem płac, mikro i małe firmy planują zatrudniać pracowników – powiedziała Małgorzata Wróblewska z Biura Funduszy UE Banku Pekao
W skali całego kraju, zmienia się postawa przedsiębiorców do usług finansowych. Między innymi zmniejszyła się niechęć mikro i małych przedsiębiorców do zadłużenia. Jeszcze 4 lata temu mówiło o tym 40% firm niekorzystających z kredytu, w aktualnym badaniu już tylko 27%. Natomiast tylko 11% niekorzystających z kredytu mówi o braku dostępu do źródeł finansowania (np. w wyniku braku zdolności kredytowej).
Przedsiębiorcy z Dolnego śląska ocenili lepiej niż rok temu większość działalności. Największy skok nastąpił w ocenie dwóch czynników zewnętrznych: sytuacji branży (+6,6 pkt. do 98,6 pkt.) oraz ogólnej sytuacji gospodarczej (+ 13 pkt. do 100,1 pkt.). Pierwszy ze wskaźników był wyższy od średniej krajowej (97,6 pkt.), a drugi na takim samym poziomie jak średnia ogólnopolska.
Natomiast minimalnie gorzej niż rok temu oceniają zatrudnienie (spadek o 0,6 pkt. do poziomu 100,6 pkt., nieco poniżej średniej ogólnopolskiej w wys. 101,7 pkt.) . Tak samo jak rok temu dolnośląscy przedsiębiorcy oceniają czas oczekiwania na zapłatę (97,1 pkt. 1 pkt. mniej niż średnia ogólnopolska).
43% mikro i małych firm dolnośląskich poniosło nakłady inwestycyjne w ostatnich 12 miesiącach, to mniej niż średnia ogólnopolska (49%). Natomiast w perspektywie 12 miesięcy, inwestycje deklaruje 43% (tyle samo co średnia). Najwięcej inwestujących firm jest w podregionie wałbrzyskim (47%). Minimalnie mniej firm zadeklarowało inwestycje w podregionie legnicko-głogowskim i wrocławskim (w obu 46%). W podregionie legnicko-głogowskim był największy odsetek firm deklarujących inwestycje w ostatnich 12 miesiącach w wysokości powyżej 1 mln złotych (4%). W podregionach wałbrzyskim i jeleniogórskim odsetek firm deklarujących inwestycje w 2018 jest wyższy (odpowiednio 50%, 46%) od średniej ogólnopolskiej (43%).
Na Dolnym Śląsku odsetek firm korzystających z leasingu (23%) jako formy finansowania inwestycji bije znaczącą średnią krajową (17%). Może to wynikać z faktu dostępności ofert leasingowych: w regionie swoją siedzibę mają instytucje finansowe oferujące ten model finansowania. Największy odsetek firm korzystających za leasingu jest w podregionie miasta Wrocław (32%). W podregionie wrocławskim najwięcej mikro i małych firm korzysta z dotacji unijnych (4% , wobec 1% średniej ogólnopolskiej). Przedsiębiorcy z podregionu wrocławskiego generalnie byli najbardziej chętni do korzystania z innych źródeł finansowania niż ich odpowiednicy z innych podregionów: 74% przedsiębiorców wskazało środki własne, 29% kredyt bankowy (najwięcej w województwie i dużo więcej niż średnia krajowa – 18%), 19% leasing, 6% pożyczkę od znajomych lub rodziny. W dalszym ciągu jednak większość firm woli finansować inwestycje ze środków własnych – tak deklarowało 84% firm dolnośląskich i 85% w całym kraju.
– Dostęp do finansowania zewnętrznego w województwie dolnośląskim został oceniony bardzo wysoko, a skłonność do finansowania działalności kredytem systematycznie rośnie. Co istotne, coraz więcej firm korzysta z innych form finansowania, przede wszystkim z leasingu, ale także factoringu, finansowania handlu, czy bankowości transakcyjnej – powiedziała Elżbieta Henn, Dyrektor Regionu Dolnośląskiego Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Banku Pekao.
Trochę większy odsetek firm dolnośląskich (17%) niż średnia ogólnopolska (16%) deklaruje działalność eksportową. Prym w eksporcie wiodą podmioty z podregionu jeleniogórskiego (22%), ponad średnią wybijają się też podregiony wrocławski i miasto Wrocław, gdzie taka działalność deklaruje 18% ankietowanych firm. Zwiększenie eksportu w najbliższych 12 miesiącach zadeklarowało też więcej firm podregionu wrocławskiego (24%), i miasta Wrocław (22%). Średnio 22% dolnośląskich mikro i małych firm planuje prowadzić działalność eksportową (wobec 19% ogólnopolskiej średniej).
Dokładnie jedna czwarta z ankietowanych na Dolnym Śląsku firm deklarowało wdrożenie innowacji produktowych w ostatnich 12 miesiącach (wobec średniej krajowej na poziomie 26%), a 20% innowacji procesowych (wobec 17% średniej ogólnopolskiej).
Mikro i małe przedsiębiorstwa są istotną częścią polskiej gospodarki: jest ich 1,9 mln, stanowią 99% ogółu wszystkich aktywnych firm, zatrudniają 52% (4,9 mln) pracowników, generują 36% (1,5 biliona złotych) wszystkich przychodów przedsiębiorstw oraz odpowiadają za 25% wszystkich inwestycji (49 mld zł).
Źródło: Bank Pekao SA